Szukaj

Energie Odnawialne Przyszłością Europy

W dniach 13 – 14 kwietnia 2011 r. odbył się wyjazd studyjny Niemcy – Luksemburg, w którym uczestniczyła grupa z województwa opolskiego z udziałem przedstawicieli Krajowej Izby Gospodarczej z Warszawy, przedstawiciela NOT Gliwice  i Politechniki Wrocławskiej.

 13 i 14 kwietnia przebywaliśmy w powiecie Bitburg  w gminie Wolsfeld, w której zwiedziliśmy zakład hodowli trzody chlewnej oraz biogazowi  będącej prywatną własnością. Zakład trzody prawie w 100 % zaopatruje w surowiec biogazownię z chwilą jego braku uzupełniany jest przygotowywaną kiszonką z kukurydzy. Wytworzoną energię zaopatrują własne gospodarstwo oraz ościenne.

Wizyta w gminie związkowej Neuerburg w  powiecie Bitburg-Priim umożliwiła zapoznanie się jak wykorzystywane są mieszane żródła energii tj. słońce, wiatr, biomasa i siła wody. Obecnie w gminie produkuje się więcej energii aniżeli sama zużywa w ciągu roku. W sumie do produkcji energii zainstalowanych jest 35 wiatraków, 4 biogazownie, 59 paneli fotowoltaicznych oraz jedna elektrownia wodna, w sumie produkują ok. 30 % nadwyżkę energii elektrycznej w gminie. Produkcja energii elektrycznej z wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii wynosi rocznie prawie 51 mil. kWh a zużycie jedynie 39 mil. KWh.

Zwiedzanie Umwelt-Eribnis-Zentrum GaytalPark w Kórperich. Godzinne oprowadzenie po terenie centrum pozwoliło zapoznać się z tematyką odnawialnych źródeł energii i klimatu w tym termika solarna, ogniwa fotowoltaiczne, urządzenia solarne do gotowania, klasą czystości wód, siłą wody oraz wykorzystanie wód opadowych, siłą wiatru, pogodą i klimatem.

Wizyta w największej elektrowni szczytowo-pompowej w Europie – Luksemburgu oraz zwiedzanie Luksemburga.

W trzecim  dniu zapoznaliśmy się z  „ Projektem Konwersji  Petrisberg”.  W Centrum Energetycznym w Morbach zwiedziliśmy były teren składowiska amerykańskich sił powietrznych. To obszar 145 ha gdzie znajdował się jeden z największych w Europie magazynów amunicji amerykańskich sił powietrznych, który został przekształcony w nowoczesne centrum energii odnawialnej oraz technologii środowiskowej. W 2001 r. powstała koncepcja wykorzystanie tej przestrzeni dla rozwoju różnych odnawialnych źródeł energii, narodziła się idea  „Energetycznego krajobrazu Morbach”. Na tym obszarze firma Juwi zainstalowała 14 turbin wiatrowych o mocy nominalnej 2 MW każda oraz 10.000 m2 paneli słonecznych. W 2006 r. powstaje biogazownia, która oprócz prądu produkuje również ciepło, które od 2007 r. jest wykorzystywane do suszenia wiórów drewnianych w procesie produkcji peletu. Obecnie instalacja wykorzystująca odnawialne źródła energii produkuje większą ilość energii jaką zgłasza  11.000 mieszkańców Gminy Morbach. Słońce, wiatr i biomasa są istotnymi nośnikami energii w regionie, W ramach projektu  „ Energetyczny Krajobraz Morbach „ są one wykorzystane do przyjaznej dla środowiska produkcji prądu, która zasila miejscową sieć. Natomiast ciepło, będące ubocznym produktem pracy biogazowi jest w całości wykorzystywane na miejscu. Na tym obszarze zwiedziliśmy biogazownię, zakład produkcji peletów, farmę wiatrową oraz wolnostojącą instalację paneli fotowoltaicznych. Obszar nadaje się do zlokalizowania na nim zakładów przemysłowych, które maja zwiększone zapotrzebowanie na ogrzewanie lub chłodzenie, jak również zakładów wykorzystujących w procesach technologicznych odpady biogenne.  Na tym terenie pokazana jest ścieżka dydaktyczna umożliwiająca wszystkim zainteresowanym zapoznanie się z koncepcją inteligentnego wykorzystania wielu odnawialnych źródeł energii.

  W Frankfurcie-Hahn gościliśmy w Centrum Europy Środkowej i Wschodniej Nadrenii-Palatynatu. W trakcie spotkania  z-ca  Centrum zaprezentował jego cele i zadania. Dr Przemysław Lebzuch reprezentant województwa opolskiego w Niemczech dokonał prezentacji Biura Współpracy Gospodarczej Województwa Opolskiego. Ostatni dzień wizyty poświęcony był domom pasywnym w Bio Warme Zentrum w miejscowości Ohlweiler.

W trakcie pobytu zwiedziliśmy również najważniejsze obiekty turystyczne w powiecie Bitburg i Luksemburgu.

Wyjazd zrealizowano w ramach Projektu KIGNET Innowacje izbowy system wsparcia innowacyjności przedsiębiorstw Program Operacyjny Innowacyjna Gospodarka.  

       

                                                                                              

Kalendarz

Marzec 2024
P W Ś C Pt S N
26 27 28 29 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
Początek strony